خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل تماس با استاندار آب و هوا
صفحه اصلی > بخشهای استان قم 

شهر قم در چند جمله

قم از کلان‌شهرهای ایران است که در ۱۴۰ کیلومتری جنوب تهران پایتخت ایران واقع شده‌است. این شهر در کنار رودخانهٔ قمرود و در دشت قم قرار دارد. شهر قم مرکز استان قم و نیز مرکز شهرستان قم می‌باشد. این شهر در گذشته به دلیل قرار گرفتن در مسیر راه ابریشم دارای اهمیت ارتباطی بوده‌است.
این شهر مدفن فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعه و به‌طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلندپایهٔ شیعه بوده و بزرگ‌ترین حوزه علمیه ایران و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی ایران در این شهر قرار دارد. دبیرخانهٔ حوزه علمیه ایران نیز در این شهر واقع‌است. اهمیت زیارتی این شهر در درجهٔ نخست مربوط به مرقد فاطمه معصومه بوده و سپس به دلیل وجود مزارهای متعدد علویان و نوادگان امامان و همین‌طور مسجد جمکران است. این شهر پس از مشهد دومین شهر زیارتی ایران است. جداشدن عتبات عالیات از ایران و پیوستن آن به امپراتوری عثمانی از یک سو و دور بودن مشهد از نواحی مرکزی ایران باعث شده که قم از دوره صفویه به بعد پذیرای زائران بیشتری باشد.
به شهر قم لقب‌های فراوانی نسبت داده می‌شود اما لقب رسمی و مورد استفاده در رسانه‌ها و همین‌طور شهرداری قم «پایتخت مذهبی ایران و قطب فرهنگی» است. از قم با عناوینی چون: حرم اهل بیت، شهر علم، دارالموحدین و شهر کریمهٔ اهل بیت و عُش آل محمد (آشیانه آل محمد) یاد می‌کنند.
طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران شهر قم تعداد ۱٬۲۰۱٬۱۵۸ نفر جمعیت دارد که بیشتر این جمعیت مهاجرانی از شهری‌های دیگر ایران مثل زنجان، اراک و تبریز است. با این جمعیت قم در رتبهٔ هفتمین شهر پرجمعیت ایران قرار می‌گیرد.
قم به عنوان پایتخت فرهنگی ایران و جهان، پایتخت مذهبی ایران پایتخت فرهنگی جهان شیعه و پایتخت دوم ادبیات کودک و نوجوان ایران، قطب تولید معارف دینی در ایران، قطب تولید علوم اسلامی، یکی از قطب‌های تولید مسائل دینی در ایران، یکی از قطب‌های انتشار کتاب پس از ایران و بزرگ‌ترین قطب انتشار کتاب‌های دینی در خاورمیانه نیز شناخته می‌شود.

بخش سلفچگاه در چند جمله

بخش سلفچگان به مرکزیت شهر سلفچگان در شهرستان قم و در محدوده جغرافیائی استان قم قرار گرفته‌است.

بخش خلجستان در چند جمله

خَلَجستان یکی از بخش‌های شهرستان قم در استان قم است که در غرب استان قرار دارد. فاصلهٔ مرکز بخش (شهر دستجرد) تا مرکز استان (شهر قم) حدود ۷۰ کیلومتر است. جمعیت بخش خلجستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۹٬۵۳۴ نفر و در سال ۱۳۹۵ نیز برابر با ۷٬۲۰۷ نفر بوده‌‌است.

بخش کهک در چند جمله

کَهَک یکی از شهرهای استان قم در ایران است که در ۳۵ کیلومتری جنوب این استان واقع شده‌است.. این شهر در بخش کهک از توابع شهرستان قم قرار دارد و مرکز این بخش می‌باشد. بخش کهک از مناطق ییلاقی و زیبای استان قم است و بیشترین تردد مسافر در هفته و آخر هفته را در استان دارد . مسیرهای دسترسی به شهر کهک دو راه جاده قدیم کاشان لنگرود خور آباد صرم ورجان سیرو و راه دیگر از طریق پردیسان به ورجان سیرو می باشد. شهر کهک، اقامت‌گاه ملاصدرای شیرازی فیلسوف و حکیم اسلامی بوده‌است و وی به دلیل آزار متعصبان بویژه حاج ابوالفضل خان حاج اسماعیلی از سرمایه داران خاموش کهک قرار گرفت و درس خود در شیراز را رها کرد و ۱۵ سال در کهک به گوشه‌نشینی، عبادت، و تفکر پرداخت. نان کسمه از سوغات معروف این شهر می باشد کسمه با آرد گندم، شکر، روغن یا کره، تخم مرغ، شیر پخته می‌شود و روی آن را تخم مرغ میزنن این نان بسیار خوشمزه و کم شیرینی است. نان سنتی کهک که بنام نان کهکی معروف هست هم از دیرباز شهرت زیاده داشته .نان خشکبا هم که معمولا با چای شیرین صبحانه سرو میشود. میوه های شهر کهک هم در تمام فصول طرفداران زیادی دارد انار انجیر انگور گوجه سبز آلو زرد قیصی زردآلو شلیل هلو آلبالو شاتوت و توت سفید و گردو .

بخش جعفرآباد در چند جمله

بخش جعفرآباد یکی از بخش‌های شهرستان قم در استان قم است.

جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار استاندار قم با دانشجویان دیدار استاندار قم با دانشجویان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم
یادداشت ها